Çfarë i bën kafja në të vërtetë lëkurës tuaj

10:29 | 11 Maj 2021

Kafeja është e mirë për diçka tjetër përveç zgjimit.

Sipas një studimi është zbuluar se konsumimi i kafes zvogëlon rrezikun e kancerit të lëkurës.

Një studim që zgjati pak më shumë se 10 vjet dhe përfshiu 450,000 njerëz nën kujdesin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Shtetet e Bashkuara, gjeti një lidhje midis kafesë dhe kësaj sëmundjeje vicioze, transmeton portal arbresh.info

Ata që morrën pjesë në studim ishin të diagnostikuar me melanoma malinje për dhjetë vjet e gjysmë.

Ekspertët zbuluan se njerëzit që pinin katër ose më shumë filxhanë kafe në ditë gjatë kësaj periudhe kishin 20 përqind më pak të ngjarë të zhvillonin qeliza kancerogjene përgjegjëse për pigmentimin, veçanërisht ata që pinin kafe me kafeinë.

Si mbron kafeja nga kanceri?

Në shumë mënyra. Para së gjithash, parandalon mutacionin qelizor kur ekspozohet në diell, zvogëlon inflamacionin, lehtëson stresin oksidativ dhe dëmtimin e ADN-së dhe ndihmon në largimin e kancerogjenëve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale