Çamçakëzi u ndihmon nënave me lindje cezariane

13:02 | 2 Qershor 2017

Të gjitha nënat e reja që kanë një operim cezarian duhet të përtypin çamçakëz çdo ditë më pas për të mbajtur lëvizjet e tyre të shëndetshme, ka zbuluar një studim.

Kjo mund të ndihmojë një në pesë gra që vuajnë nga ileusi postoperativ – termi mjekësor për mungesë lëvizjeje në zorrë pas një operacioni, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit e Filadelfias zbuluan se çamçakëzat tre herë në ditë për 30 minuta në një kohë mund të ndihmojnë në rikthimin e funksionit normal të zorrëve.

Mjekët i inkurajojnë pacientët të konsumojnë ushqim pas çdo operacioni për të marrë zorrën e lëvizjes përsëri – por kjo mund të jetë gjëja e fundit që nënat e reja ndihen si pas një seksion Cezarian.

Megjithatë, besohet se çamçakëzët e trumcakut i bëjnë trupit të mendojnë se personi po ha, dhe ka të njëjtin efekt.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara