Avokado, frut ekzotik me plot përfitime shëndetësore

11:31 | 21 Shtator 2017

Të njohura si frute ekzotike avokadot kanë një mori përfitimesh shëndetësore.

Avokadot kanë më shumë fibra se çdo frut tjetër dhe përmbajnë një numër mineralesh të dobishme si hekur, magnez, kalium, folat dhe janë një burim i mirë i potasiumit.

Magnezi dhe kaliumi janë dy përbërës që shërbejnë për të balancuar tensionin e gjakut.

Yndyrat e mira të avokados ndihmojnë organizmin të përthithë më mirë karotenoidet dhe të tresë yndyrat e këqija.

Një avokado mund të jetë një hidratues i shkëlqyer, kuron djegiet duke parandaluar irritimin e lëkurës, si dhe ngadalëson dhe eliminon rrudhat.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara