Arsyet pse duhet ta konsumojmë çokollatën e zezë

15:59 | 15 Mars 2018

1) Ndihmon në shëndetin e zemrës.
Një copë çokollatë ka 5 herë më shume flavonoide sesa molla.

2)Çokollata e zezë zvogëlon dëshirën për ushqime të ëmbla, shumë të kripura dhe me yndyrë, shkruan Shëndeti.com.al.

3) Mund të parandalojë humbjen e kujtesës. Dy gota çokollatë të nxehtë në ditë mund të ndihmojë në shëndetin e trurit dhe zvogëlimin e humbjes së kujtesës tek të moshuarit.

3) Ulja e kolesterolit, konsumimi i çokollatës mund të ndihmojë në uljen e “yndyra të këqija”.

4) Çokollata gjatë shtatzënisë ndihmon në përballimin më të lehtë të stresit.

5) Konsumimi i saj do të ndihmojë trupin tuaj të shmangë efektet e stresit, do të rrisë fuqinë e trurit, rrit rrjedhjen e gjakut në pjesët kyçe të trurit për 2-3 orë, gjë që mund të përmirësojë performancën dhe vigjilencën në një afat të shkurtër.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara