Google ADS

A e dini për ç’shkak femrat kanë apetit të shtuar para ciklit të tyre?

08:51 | 13 Qershor 2017
Arbresh.info

A e dini që femrat kanë dëshirë të shtuar për çokollatë të ëmbël para ciklit? A e dini për se është kështu?

Hulumtimet kanë treguar se apetiti shfaqet disa ditë para ciklit për shkak të hormonit të lumturisë – serotoninës, i cili ndikon në ndryshim të humorit, transmeton Telegrafi.

Hidrokarburet shtojnë nivelin e serotoninës dhe kështu mund ta bëjnë femrën në ato momente që të ndihet më mirë andaj edhe uria për ushqim është nevojë normale biologjike.

Femrat midis ditës së parë dhe të tretë të ciklit konsumojnë madje më shumë se 100 kalori në ditë, ndërkaq para ciklit ky numër shtohet për 500 kalori.

Femrat mund të shpenzojnë më shumë energji para ciklit që u ndihmon në pengimin e fitimit të kilogramëve të tepërt.

1943210794581705a3635cc411405186_v4-big

Shpërndaje në rrjete sociale