Google ADS

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut

08:38 | 28 Shkurt 2024
E.G

Një tërmet mbrëmë ka goditur Shqipërinë, i cili është ndjerë edhe në territorin e Maqedonisë së Veriut.

Tërmeti ka qenë me magnitudë 3.1 ballë sipas shkallës Rihter, me epiqendër 22 kilometra në verilindje të Elbasanit dhe në thellësi 8 kilometra, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në njoftimin e Observatorit Sizmologjik pranë Fakultetit për Shkencë-Matematikë në Shkup thuhet se tërmeti është ndjerë në pjesën jugperëndimore të vendit, në Dibër dhe rrethinë, me intensitet prej tre shkallë sipas shkallës makrosizmike evropiane.

“Epiqendra e tërmetit ishte 127 kilometra në jugperëndim të Shkupit, në Republikën e Shqipërisë, me magnitudë lokale të Rihterit ML3.2”, shtojnë ata nga Observatori vendas.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme