Si u bë Kim Kardashian zëri më i fuqishëm mbi çështjen e Armenisë

21:53 | 31 Tetor 2019 | Aaron Schaffer

Një ditë pasi republikani Adam Schiff prezentoi rezolutën e tij për të njohur gjenocidin armen gjatë Luftës së Parë Botërore, homologu i tij demokrat nga Kalifornia, Jackie Speier, kishte një mendim tjetër.

Duke iu drejtuar armeno-amerikanëve në përkujtimin vjetor të Capitol Hill me 9 prill, ai u tha të panishmëve se ‘kishte një armë të fshëhtë’ përpjekjen e tyre për të bindur Presidentin Donald Trump të merrte një qëndrim të ngjashëm.

“Unë mendoj se ne të gjithë duhet të bëjmë hashtag Kim Kardashianin, seriozisht, dhe t’i kërkojmë asaj të bashkohet me ne për të që të bindë Presidentin Donald Trump për një qëndrim”, tha ai.

Komentet tërhoqën të qeshura dhe shkaktuan duartrokitje të mëdha dhe  më pas doli se që ylli i realitetit të televizionit ka dalë si një aleat kryesor për këtë çështje.

Ndërsa Dhoma e Përfaqësuesve votoi me shumicë dërrmuese 405-11 sot për të kundërshtuar Turqinë dhe për të kaluar rezolutën e Schiff, lidhjet e Kardashian West me Armeninë dhe administratën Trump po vijnë në fokus të plotë.

Qeveria e Armenisë nuk punëson lobistë, tregon një përmbledhje e të dhënave federale për lobim. Dhe Aram Hamparian, drejtori ekzekutiv i Komitetit Kombëtar Armen të Amerikës, tha në një intervistë për Al-Monitor se ndërsa grupi mirëpret mbështetjen e publikut nga avokatët e famshëm si Kardashian Ëest, kalimi i rezolutës ishte një përpjekje thelbësore nga mijëra mbështetës “dhe jo vetëm gjatë javëve të fundit, por për disa dekada.”

Për vite të tëra, Kardashian Ëest ka evokuar kujtesën e babait të saj armeno-amerikan, të ndjerit Robert Kardashian, për të bërë presion publikisht për Shtetet e Bashkuara për të njohur si gjenocid masakrën e më shumë se 1 milion armenëve kryesisht të krishterë.

Por ky avokim ka marrë një tjetër dimension në muajt e fundit, pasi Kim Kardashian arriti të kryejë një takim më autoritetet armene, kreu biseda personale me anëtarët e Kongresit dhe shkëmbeu mesazhe me këshilltarin e lartë presidencial Jared Kushner.

Në një intervistë për Ëall Street Journal ajo tha se kishte shkëmbyer mesazhe me Kushner, më të cilin u lidh për shkak të drejtave të armenëve.

Gjatë së njëjtës intervistë ajo mori një telefonatë nga Speier, i cili përsëriti apelin e saj që Kardashian West të shtronte çështjen direkt me Trump.

Kardashian premtoi se do të ngriste këtë çështje gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë, duke thënë se “unë dua të bëj atë misionin tim”.

“Kjo gjë do ta bëntë babain tim krenar,” kishte shtuar ajo.

Zëri i saj sikur bëri jehonë në fillim të këtij muaji kur ajo udhëtoi drejt Armenisë, ku tha se shpreson të zhvendosë prodhimin e linjës së saj të modës Skims nga Turqia atje. Gjatë vizitës së saj, ajo raportohet se bëri marrëveshje verbale me udhëheqësit politikë për të bërë presion mbi çështjen armene edhe te zyrtarët amerikanë.

Në një postim me 9 tetor, Kardashian shfaqet me një selfie me kryeministrin Nikol Pashryan, i cili shkruante se “ ne bëmë një marrëveshje me Kim Kardashian se ajo do të vizitojë Armeninë më shpesh”.

Kim Kardashian ka luftuar për të bërë krenar babain e saj, i cili ishte armen.

Kongresi për herë të fundit njohu genocidin në 1984, ndërsa administrata Ronald Reagan lëshoi një shpallje për këtë qëllim në 1981. Që atëherë, administratat e njëpasnjëshme kanë refuzuar të përdorin termin për të shmangur zemërimin e Turqisë.

Presidenti Barack Obama premtoi të njohë genocidin armen në gjurmët e fushatës, por kurrë nuk e përmbushi atë zotim kur ishte në detyrë.

Dhe ndërsa 100 ligjvënës nënshkruan një letër ku i kërkohej Trumpit të njohë genocidin në vitin 2018, Trump në vend të kësaj vendosi të vazhdojë ta dënojë atë si “një nga mizoritë masive më të këqija në historinë e shekullit 20-të”./al-monitor/ Përktheu: arbresh.info/