Ushqimet që funksionojnë si afrodiziakë

23:24 | 17 Mars 2021

Afrodiziakët përcaktohen si ushqime, pije dhe substanca që stimulojnë dhe forcojnë dëshirën seksuale dhe janë provuar të jenë më shumë sesa një supozim i thjeshtë.

Ka shumë prova shkencore që tregojnë se këto ushqime ndikojnë në rritjen e epshit, transmeton portali arbresh.info

Disa nga ushqimet që kryejnë këtë funksion janë:

Maka

Bima e lulekuqës peruane (lat. Lepidium meyenii) është një perime nga familja e lakrave, e cila duket si rrënjë selinoje. Sipas ekspertëve, lulëkuqja lehtëson stresin dhe simptomat e menopauzës tek gratë, ndërsa tek burrat mund të rrisë dëshirën seksuale dhe të përmirësojë lëvizjen e spermës, prandaj shpesh quhet Viagra natyrale. Më së shumti konsumohet me kos, kefir ose si shtesë për smoothie për të rritur energjinë, dhe gjithashtu mund të derdhni pak make-up në puding chia.

Më i preferuari: çokollata

Përveç se është e shijshme, çokollata përmban kafeinë dhe teobrominë, të cilat stimulojnë neurotransmetuesit në tru, si dhe feniletilaminën dhe serotoninën, të cilat ngrenë disponimin. Ata janë përgjegjës për ndjenjën e lumturisë që shumë kanë ndërsa shijojnë ushqime me çokollatë dhe është treguar se ne mund t’i falënderojmë, ndër të tjera, për potencën e tyre. Besohet se Kasanova ishte aktiv në shtrat pasi konsumonte shumë çokollatë.

Mjalti

I ashtuquajturi “nektari i Afërditës”, sipas gjetjeve të disa hulumtimeve, stimulon prodhimin e testosteronit sepse është i pasur me vitamina të kompleksit B. Një përzierje e mjaltit dhe arrave është e njohur mirë si një mënyrë për të ndihmuar burrat që vuajnë nga disfunksioni erektil, transmeton portali arbresh.info

Shafrani i Indisë

Kjo erëz e shëndetshme është një nga më të shtrenjtat për shkak të përfitimeve të saj të shumta, dhe vlerësohet më shumë për ndihmën e saj në trajtimin e depresionit, zvogëlimin e stresit dhe faktin që përmirëson gjendjen shpirtërore. Është e pasur me lëndë ushqyese, dhe vetëm disa prej tyre janë: proteina, lipide, pektinë, celulozë, α-krokinë ose polikroit, likopen, betakarotinë, vajra, e të tjera. Përveç kësaj, shkencëtarët e shpallën atë afrodiziakun më të mirë në botë disa vjet më parë, dhe gjoja Kleopatra e përdori atë në banjë për të përmirësuar kënaqësinë e saj në shtrat./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara