Google ADS

Kujdesi për duart gjatë pandemisë: Zakonët që duhet të ndryshoni

11:23 | 29 Nëntor 2020

Këtë vit, sigurisht që kemi larë dhe jemi kujdesur për duart si asnjëherë më parë.

e gjithashtu përdorim dezinfektues me bazë alkooli shumë më shpesh, të cilat mund të prishin ekuilibrin Ph të lëkurës.

Mjekët e kujdesit shëndetësorë japi këshilla se si të parandaloni plasaritjen e duarve në këto kohë, transmeton portal arbresh.info

Përshtatuni me situatën aktuale dhe bëni disa ndryshime kur bëhet fjalë për kujdesin për duart.

Pandemia thellon varfërinë, 329 familje i shtohen skemës sociale

Mos i lani duart me ujë të nxehtë, sepse uji i nxehtë e thanë shumë lëkurën. Për të hequr viruset dhe bakteret, mjafton të përdorni ujë të vakët dhe një mjet pastrimi të përshtatshëm. Gjeni një sapun me lëndë ushqyese që do t’i pëlqejnë epitelit. Lavenderi ose aloe vera do të qetësojnë dhe hidratojnë lëkurën. Mos harroni të thani duart plotësisht pas larjes. Kjo do të parandalojë plasaritjen e lëkurës në të ftohtë dhe në erë.

Zgjidhni me kujdes dezinfektuesin, përmbajtja e tyre e lartë e alkoolit (në mënyrë që të jenë efektive, duhet të jenë të paktën 60%) thahen thonjtë dhe lëkurën. Për fat të mirë, ka edhe formula të pasuruara që i përshtaten më mirë lëkurës. Ekstrakte qetësuese të marigoldit dhe kamomilit, së bashku me një përzierje të vajrave thelbësorë, do të lehtësojnë efektet negative të dezinfektuesve.

Vendosni kremin hidratues pas çdo larjeje të duarve, pasi për shkak se dezinfektuesit heqin vajin natyral nga shteresa e jashtme e lëkurës, është shumë e nevojshmë që të udhqeni më pas lëkurën. Qelizat e lëkurës me lipide të ndryshme, përfshirë kolesterolin dhe ceramidet, formojnë një pengesë mbrojtëse. Meqenëse pastrimi i duarve është i domosdoshëm, mënyra më e mirë për të luftuar lëkurën e thatë është të përdorni një krem ​​pas çdo larjeje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale