6 gjëra që duhet të dini për një fëmijë të lindur në shenjën e Demit

10:37 | 22 Prill 2021

Nëse fëmija juaj ka lindur mes 20 prillit dhe 20 majit, atëherë ju keni një Dem në familjen tuaj.

Se cilat janë karakteristikat e kësaj shenje, portali arbresh.info sjell për ju të gjitha detajet.

Janë kokëfortë

Të lezetshëm dhe të qetë derisa t’i provokoni, por nëse përpiqeni t’i bëni të bëjnë diçka që nuk duan ta bëjnë, këta të vegjël nuk do të lëvizin. Fëmija juaj e di qartë se çfarë i pëlqen dhe dëshiron dhe çfarë jo. Ata bëjnë gjithçka në mënyrën e tyre dhe kanë idetë e tyre.

Pëlqejnë rutinën

Mos e befasoni Demin tuaj të vogël, ai urren të papriturat. Edhe ndërsa foshnjat e duan dhe pranojnë rutinën dhe parashikueshmërinë. Ajo bën ndryshime pak nga pak për të lejuar që fëmija i saj të përshtatet gradualisht dhe të përgatitet për gjërat e reja.

Duan të përqafohen

Demi drejtohet nga pesë shqisa, dhe një nga dëshirat që kanë fëmijët e kësaj shenje është që të preken. Atyre u pëlqen që të përqafohen dhe t’i mbani fort në krah. Nëse ai mërzitet, së pari kontrolloni gjendjen e pelenës, sepse demat e vegjël nuk pëlqejnë asnjë shqetësim, transmeton portali arbresh.info

Fusin gjithçka në gojë

Nëse fëmija juaj është i varur nga biberoni, atëherë fajësoni shenjën e horoskopit. ë shumë se të tjerët, foshnjat e lindura midis 20 prillit dhe 20 majit priren të vendosin gjithçka në gojën e tyre (kjo është një tjetër simptomë e sundimit nga pesë shqisat). Ndërsa biberonët janë të mirë (dhe një shpëtim për çdo nënë) për qetësimin e foshnjës, duhet të mendoni me kujdes nëse doni të krijoni atë zakon që mund të jetë e vështirë të hiqet.

Janë të butë dhe të matur

Pavarësisht kokëfortësisë së tyre, një fëmijë i shenjës së Demit është shumë dashamirës dhe i vlerësuar. Ata janë zakonisht të qetë, të gëzuar, pozitivë dhe besnikë. Veprimet e tyre janë të parashikueshme dhe ato janë gjithmonë të drejta në lojë.

Duan shumë dashuri

Edhe pse rrallëherë do t’i fshehin emocionet e tyre, Demat e vegjël duan dhe kërkojnë që t’u tregohet dhe t’u jepet shumë dashuri dhe vëmendje. Jini zemërgjerë në përqafimet tuaja dhe shpesh tregojuni atyre sa i doni dhe i vlerësoni./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara