40 vjeçari që jetoi në xhungël, vdes nga kanceri pasi iu rikthye jetës së civilizuar

19:44 | 13 Shtator 2021

I quajtur “Tarzani i vërtetë”, burri nga Vietnami që jetoi 40 vjet në xhungël, ka vdekur nga kanceri në moshën 52 vjeçare pasi iu kthye jetës së civilizuar.

Ho Van Lang iu nënshtrua sëmundjes të hënën e kaluar pasi mbijetoi 41 vjet në xhungël me babanë e tij i cili iku në shkretëtirë në 1972 kur bombardimet amerikane gjatë Luftës së Vietnamit vranë gjysmën e familjes së tij, shkruan DM, transmeton portal arbresh.info

Të dy iu kthyen jetës së civilizuar në vitin 2013, ndërsa besonin se Lufta e Vietnamit po vazhdonte akoma.

Pas vitit 2013, Lang filloi të jetonte një mënyrë jetese relativisht moderne, por disa miq dhe vëzhgues besojnë se streset dhe dieta e dobët e botës së ‘civilizuar’ kishin një efekt të dëmshëm në shëndetin e tij.

Dyshja babë-bir jetuan për dekada në pyllin e asaj që tani njihet si distrikti Tra Bong para se të gjendeshin nga vendasit që kërkonin dru zjarri.

Autoritetet thonë se vëllai i madh i Lang Ho Van Tri inkurajoi çiftin të kthehej në civilizim kur shëndeti i Thanh filloi të përkeqësohej në 2013. Ai vdiq nga një shkak i panjohur në 2017.

Kur u gjetën, babai mund të fliste disa fjalë nga gjuha e pakicës Kor, ndërsa djali dinte vetëm disa fjalë.

Lang bëri një kthim emocional në shtëpinë e tij të mëparshme në korrik të vitit 2016.

Ai u bë lajm në tërë mediat botërore pasi regjisori Alvaro Cerezo e ktheu atë sërish në xhungël për një dokumentar, ku që të dy “jetuan” jetën në xhungël për disa ditë.

Cerezo e kujton Lang si një person shumë të dashur dhe të jashtëzakonshëm./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara