Vajra e çaja natyrale për trup më të shëndetshëm

11:18 | 29 Nëntor 2020

Vaji i farave të kungullit, një preparat 100% natyral i cili nxirret nga farat e kungullit sipas metodave teknike përdoret shërimin e disa sëmundjeve.

Qefsere Vuçitërna po bënë edhe kultivimin e dy produkteve asparagut dhe shafranit, të cilat po ashtu janë shumë të shëndetshme.

“Ne e kemi filluar këtë biznes që nga viti 2011 me ndihmën e USAID-it. Kemi filluar vetëm më kultivimin e asparagut dhe shafranit, e më pas kemi vazhduar edhe me bimë të tjera”, tha ajo.

Ndër frutat e përpunuara janë aronia, boronica, mjedra, dredhëza, vishnja e disa produkte tjera që janë fruta vendore.

“Xhemat që ne i përgatisim janë përbërësit kryesor janë fruti i Kosovës që përmban shumë pak sheqer. Në 100 gram frut ka 30& sheqer dhe limon, nuk ka shtesa të tjera të aromës”, tha ajo.

E Vaji i farave të kungullit, të cilat prodhohen në Kosovë përdorët për sëmundje të kancerit, për prostatë e disa sëmundje tjera.

“Farat e kungullit janë shumë të shëndetshme dhe janë të kultivuara në Kosovë”

Përmes këtij aparati, Qefserja tregon se si përpunohet vaji dhe bëhet gati për treg.

Edhe Vaji i Lirit është një produkt që përpunohet këtu.

Ky vaj natyral shume rekomandohet për mirëqenie dhe ushqim të trupit.

Edhe uthulla e mollës së egër është shumë e kërkuar, është e përdorur pothuajse në secilën familje në Kosovë.

“Pothuajse çdo shtëpi, ka në kuzhinën e tyre uthullën e mollës së egër”, tha ajo.

Këtu prodhohen edhe çaja nga prodhimet vendore si çaji sherbelës, cijanit, e fruta të mrizit.

E pandemia Covid-19 i ka shkaktuar shumë humbje këtij biznesi./M.Avdimetaj/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara