Google ADS

Osmani: Mbi gjysma e popullsisë sonë u bënë refugjatë si rezultat i veprimeve gjenocidale të Millosheviqit

00:02 | 21 Qershor 2024
E.G

Në Ditën Botërore të Refugjatëve, presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka premtuar se do të luftojë për të drejtat dhe dinjitetin e refugjatëve kudo në botë, ka kujtuar se populli i Kosovës ka kaluar në këtë vuajtje.

Me anë të një postimi në “X”, ajo ka thënë se si pasojë e veprimeve gjenocidale të Millosheviqit, më shumë se gjysma e popullsisë u bën refugjatë.

“Gjatë luftës së fundit në Kosovë, mbi gjysma e popullsisë sonë u bënë refugjatë si rezultat i veprimeve gjenocidale të Millosheviqit. Secili prej nesh mbante një histori, një mjet jetese.”, u shpreh ajo.

“Populli i Kosovës e kupton vuajtjen dhe sakrificën e thellë të refugjatëve në mbarë botën. Në këtë Ditë Botërore të Refugjatëve, ne zotohemi të ngrihemi, të flasim dhe të luftojmë për të drejtat dhe dinjitetin e refugjatëve kudo”, shtoi Osmani./Arbresh.info/