Mediat zvicerane shkruajnë se ideja e Shqipërisë së Madhe afër realizimit

08:05 | 8 Gusht 2018

Ideja e Shqipërisë së Madhe është përsëri e pranishme, vlerëson gazeta zvicerane Blik duke shtuar se kundërshtarët e kësaj ideje janë në ankth pas përafrimit gradual të Shqipërisë dhe Kosovës.

Pa dyshim, nga bashkësia ndërkombëtare, Shqipëria dhe Kosova, të cilat janë të populluara pothuajse ekskluzivisht nga shqiptarët, po i afrohen hapave të mëdhenj, shton gazeta, transmeton Arbresh.info

Propozimi për Presidentin e Përbashkët nisur disa kohë më parë, u zhduk, sipas Blik, pas kritikave ndërkombëtare shpejt në tavolina nuk u bisedua më.

“Por krijimi i detyrimeve të përbashkëta doganore tashmë janë zbatuar. Heqja e kufirit mes Shqipërisë dhe Kosovës nga janari i vitit të ardhshëm ka ngjallur frikën në mesin e kombeve të tjera në Ballkan, “, transmeton shkrimin e Blick gazeta serbe “Kurir”.

Shqipërisë Natyrale “, parashikon për aneksimin e territoreve të shteteve fqinje ku jetojnë shqiptarët”, shpjegohet tutje në artikull.

E përditshmja shton, duke pasur parasysh ditët e fundit Hashim Thaçi, ka kërkuar korrigjimin e kufijve, që është bashkimi i Kosovës dhe Luginës së Preshevës.

“Thelbi do të jetë sot, Shqipëria dhe Kosova, dhe përveç kësaj, Maqedonia ka një popullsi prej gjysmë milion shqiptarë, me jugun e Serbisë dhe disa dhjetëra mijëra në Mal të Zi. Gjithashtu, në rajonet në teoricienët Greece shqiptare si Koço Danaj ketë një kulm, edhe pse Greqia nuk është nuk pranoi asnjë shqiptar si një anëtar i një pakice. Gjithçka do të ishte rreth gjashtë milionë njerëz, “thotë Blick.

Eksperti gjerman në Shqipëri Vildermut Andreas tha, siç citohet nga Blick se Shqipëria dhe Kosova duan të krijojnë sa më shumë unitet që të jetë e mundur, e cila, sipas tij, një objektiv legjitim, sepse ata nuk mund të refuzojë atyre rregullat në standardet e BE.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara