Media ruse: “Shteti Islamik” është instaluar në burgjet e Kosovës

11:51 | 3 Mars 2017

Media ruse “Sputnik” thotë se pjesëtarë të “Shtetit Islamik” janë duke rekrutuar të burgosurit në burgjet e Kosovës, transmeton Gazeta Express.

Thuhet se udhëheqësit kryesorë të cilët po e përhapin këtë ideologji nëpër burgjet e Kosovës, ishin të burgosur në burgjet amerikane, ose kanë qenë në burg në Egjipt, Irak, Afganistan dhe vende të tjera.

“Sputnik” thekson se rreth 40 të dënuar që po vuajnë dënimin prej 9 vjetësh në burgun e Kosovës, të cilët u dënuan pasi që kishin lidhje me organizatën terroriste të ashtuquajtur “Shteti Islamik”, janë duke rekrutuar të burgosur të tjerë për idenë e radikalizmit islamik.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme