Macron thotë se fokusi i presidencës së BE-së është migrimi dhe sovraniteti

19:17 | 9 Dhjetor 2021

Përforcimi i sovranitetit të Evropës – nga garantimi i sigurisë së saj dhe mbrojtja e bizneseve të saj deri te kontrolli më i mirë i migracionit – do të jetë një qëllim kryesor i presidencës franceze të Bashkimit Evropian, tha të enjten udhëheqësi i vendit Emmanuel Macron.

Franca merr presidencën e radhës gjashtëmujore të BE-së në një kohë krizash, duke përfshirë pandeminë COVID-19 dhe pasojat e saj ekonomike, tensionet me Rusinë dhe rivalitetet e rritura të biznesit me Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, transmeton arbresh.info

“Ne duhet të kalojmë nga një Evropë e bashkëpunimit brenda kufijve tanë në një Evropë që është e fuqishme në botë, plotësisht sovrane, e lirë në zgjedhjet e saj dhe zotëruese e fatit të saj,” tha Presidenti Macron në një konferencë shtypi në të cilën ai prezantoi janarin e Francës. -Programi i BE-së në qershor.

Një prioritet i madh, tha ai, do të ishte imigrimi, në një kohë kur Bjellorusia akuzohet se ka krijuar një krizë refugjatësh duke fluturuar emigrantë në Lindjen e Mesme dhe duke i shtyrë ata të tentojnë të kalojnë ilegalisht kufijtë e saj drejt Polonisë dhe Lituanisë.

Ndër propozimet e Francës do të jetë ngritja e një force reagimi emergjent për të ndihmuar shtetet e BE-së që përballen me kriza në kufijtë e tyre, tha Macron.

Ai gjithashtu dëshiron që blloku të ketë takime të rregullta politike mbi migracionin – siç bëjnë tashmë shtetet e eurozonës për çështjet ekonomike.

Blloku ka qenë thellësisht i ndarë për vite me radhë në përgjigjen e tij ndaj imigracionit dhe mënyrës sesi të kontrollojë kufijtë e jashtëm të përbashkët të zonës së tij Shengen, dhe mbetet për t’u parë se sa shumë mund të arrijë Franca gjatë presidencës së saj të Këshillit të Ministrave të BE-së – që përfshin kryesisht rendi i ditës për takime.

Por Macron përballet me zgjedhjet presidenciale në prill dhe partitë konservatore dhe të djathta ekstreme ka të ngjarë ta bëjnë migrimin, për të cilin ai shihet nga disa si një prekje e butë, një çështje fushate.

Çelësi gjithashtu për të siguruar sovranitetin e BE-së është përparimi në çështjet e mbrojtjes, tha Macron.

Që nga zgjedhja e tij në 2017, Macron ka kërkuar që BE të qëndrojë e pavarur në aspektin e sigurisë dhe të mos mbështetet më vetëm në mbrojtjen ushtarake të SHBA-së të trashëguar nga Lufta e Dytë Botërore.

Ai tha se shpreson gjithashtu të sigurojë që bizneset e bllokut të mos vuajnë nga politikat e tij për të luftuar ndryshimin e klimës.

Një aspekt kryesor do të jetë shtytja për një taksë kufitare të karbonit të BE-së për një seri importesh, diçka e paraqitur tashmë nga Komisioni Ekzekutiv i BE-së për të mbrojtur industritë evropiane nga konkurrentët jashtë vendit, prodhuesit e të cilëve mund të prodhojnë me kosto më të ulët, sepse nuk ngarkohen për karbonin e tyre. prodhimit.

Duke iu kthyer ndikimit ekonomik të COVID-19, Macron tha se do të organizonte një samit të rritjes së BE-së në mars. Rritja e modelit të rritjes së bllokut do të kërkonte rregullimin e rregullave buxhetore për t’i bërë ato më të thjeshtuara dhe transparente, tha ai./reuters/arbresh.info/