Google ADS

Hoti për Aganin: Ndër kolosët e mendimit politik dhe filozofik të përpjekjeve për avancim të vetëdijes kombëtare

12:44 | 6 Maj 2024
E.H

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka kujtuar akademikun, Fehmi Aganin në 25 vjetorin e vrasjes së tij.

Hoti tha se Agani do të mbetet ndër kolosët e mendimit politik dhe filozofik të Kosovës në shumë dekada të përpjekjeve për avancim të vetëdijes kombëtare.

“Sot kujtojmë humanistin, filozofin e politikanin e papërsëritshëm, Akademik Fehmi Aganin, nënkryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës e bashkëpunëtorin e ngushtë të Presidentit Rugova. Profesor Agani mbetet ndër kolosët e mendimit politik dhe filozofik të Kosovës në shumë dekada të përpjekjeve për avancim të vetëdijes kombëtare; për ngritje të institucioneve shtetërore, për vendosjen e institucioneve arsimore dhe shkencore të Kosovës në hartën evropiane të arsimit dhe shkencës; për ndërtimin e kulturës së pluralizmit politik në Kosovë; për politikbërjen e mençur dhe diplomacinë e lartë që mori vëmendjen e botës demokratike. I përjetshëm kujtimi për Akademik Fehmi Aganin!”, ka shkruar Hoti në llogarinë e tij në Facebook./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale