Homazhe tek varri i Rugovës, Kurti: Ai ishte intelektual i angazhuar, paqësor, racional e humanist

11:19 | 21 Janar 2022

Presidentja Vjosa Osmani, së bashku me Kryeministrin Albin Kurti, kanë bërë sot homazhe tek varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij.

Kurti tha se, para se të ishte president, Rugova ishte intelektual i angazhuar, paqësor, racional e humanist.

“Ibrahim Rugova është presidenti i parë i Kosovës si zgjedhur me votë popullore më 24 maj 1992 dhe presidenti i parë i Kosovës së çliruar i zgjedhur në Kuvend më 4 mars 2002. Rugova para se të ishte president, ishte intelektual i angazhuar, paqësor, i qetë, racional dhe humanist”, tha Kurti./arbresh.info/

 

Lajmet më të lexuara