Google ADS

Dogana parandalon kontrabandën me mallra në vlerë mbi 4 mijë euro në autobusin Serbi-Kosovë

16:01 | 28 Shkurt 2024
E.G

Dogana e Kosovës kanë parandaluar një tentim kontrabandimi të mallrave përmes autobusit në pikëkalimin kufitar të Jarinjës.

Sipas njoftimit, në momentin e hyrjes së një autobusi të linjës Serbi-Kosovë, i cili kishte si destinacion Kosovën, u zbuluan mallra të fshehura në një nga hapësirat e tij, shkruan Arbresh.info.

Dogana bën të ditur se mallrat e zbuluara ishin të padeklaruara, vlera e të cilave arrinte shifrën mbi 4 mijë euro.

“Mallrat e zbuluara, të cilat ishin të pa deklaruara, përfshinin: produkte ushqimore, mbathje sportive, si dhe produkte tjera tekstili. Vlera totale e mallit që ka tentuar të futet në mënyrë të paligjshme në territorin e Kosovës është 4,793.48€. Autobusi është dërguar në terminalin Doganor të Mitrovicës nën mbikëqyrjen e stafit doganor dhe policor për një kontroll të hollësishëm.”, thuhet në njoftim.

Ndër të tjera, Dogana njofton se mallrat e pa deklaruara janë konfiskuar nga Dogana e Kosovës, ndërsa rasti po trajtohet nga njësitë relevante të Doganës së Kosovës./Arbresh.info/