Google ADS

25 vjetori i çlirimit, nënkryetarja e PE-së: Shpresoj që shpejt ta mirëpres Kosovën në BE

21:45 | 12 Qershor 2024
E.H

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Pina Picierno, kujtuar 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ndërsa ka uruar që vendi të bëhet shpejtë pjesë e Bashkimit Evropian.

“Kosova sot feston 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit, e cila rastis me përvjetorin e përfundimit të konfliktit pas tërheqjes së forcave serbe të Sllobodan Millosheviqit dhe ardhjes së trupave të KFOR-it, forca paqeruajtëse e NATO-s.  Shpresoj që shpejt të jem në gjendje ta mirëpres Kosovën në familjen e madhe të Bashkimit Evropian”, ka shkruar në platformën X Picierno./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale