Jakob Nacken, ushtari më i gjatë gjerman që morri pjesë në Luftën e II Botërore

11:34 | 25 Qershor 2020

I gjatë rreth 2 metra, ushtari gjerman e la punën që kishte në Amerikë për t’u bashkuar me ushtrinë gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Jakob Nacken lindi në Dyseldorf, Gjermani, më 15 shkurt 1906. Të dy prindërit e tij ishin gjashtë metra dy inç (1.88 m). Motra e tij Josephine ishte e gjatë gjashtë metra dy inç (1,88 m); vëllai i tij dy vjeçar, Ëilhelm, u rrit i gjatë me gjashtë metra dy inç (1,88 m); vëllai tjetër i tij, i cili ishte tetë vjet më i madh se Nacken, u bë gjashtë metra shtatë inç (2.01 m).

Nacken filloi karrierën e tij në biznesin e shfaqjes duke interpretuar si “Uranus” dhe “gjigandi nga Rhineland” në një cirk udhëtues gjerman. Ai u quajt njeriu më i gjatë në  Gjermani dhe u vlerësua si njeriu më i lartë në botë në atë kohë, transmeton portal arbresh.info

Ai u kthye në Gjermani në fillim të Luftës së Dytë Botërore dhe menjëherë u dërgua në ushtri, duke u bërë ushtari i tyre më i gjatë. Nacken u fut në një ekuipazh me armë me 250 ushtarë që u kapën në Calais, Francë, në gusht 1944. Korporata Kanadeze Eldon “Bob” Roberts (5 këmbë 3 inç (1.60 m)), i cili komandonte një trupë prej shtatë burrash, kapi ekuipazhit të armëve. Nacken dhe njerëzit e tij u dërguan në Angli si të burgosur të luftës dhe mbetën atje deri në fund të luftës.

Në gusht 1949, gazetat njoftuan se Nacken do të kthehej në Shtetet e Bashkuara sepse ai dëshironte të linte Gjermaninë e pasluftës. Motra e Nacken, e cila tashmë jetonte në Shtetet e Bashkuara, përgatiti një vend që ai dhe gruaja e tij të jetonin në Paterson, Neë Jersey. Nacken dhe gruaja e tij emigroi në Shtetet e Bashkuara në SS Atlantic nga Xhenova, Itali, duke mbërritur në portin e Neë York City më 6 dhjetor 1950.

Në SHBA ai kërkoi punë që i përshtatej gjatësisë së tij. Përmes fotografive të gazetës Pathe, ai u bë shumë i njohur. Gjatë dhjetorit 1949, ai punoi si Santa Claus. Fëmijët ishin në gjendje të ecnin mes këmbëve të tij dhe ai u quajt Santa më i lartë në botë. Ai u shfaq në disa shfaqje televizive si një personazh i famshëm i njohur si “Jake i gjatë i Gjermanisë”. Ai vdiq në Evropë në moshën 81 vjeçare./historicphotos/arbresh.info/

www.rarehistoricalphotos.com
www.rarehistoricalphotos.com
www.rarehistoricalphotos.com
www.rarehistoricalphotos.com
www.rarehistoricalphotos.com

 

Shpërndaje në rrjete sociale