Google ADS

E rrallë në Turqi/ Macja bën operacion plastik në hundë

23:50 | 29 Maj 2024
E.H

Një mace në Turqi e quajtur ‘Yulaf’, e cila kishte vështirësi në frymëmarrje për shkak të ngushtësisë së hundës, ka kryer një ndërhyrjeje në hundë.

Ataberk Dursun, i cili jeton në Sivas, e çoi te veterineri macen e tij të quajtur Yulaf, e cila nuk mund të merrte frymë lehtë. Pas kontrolleve është marrë vendimi për kryerjen e operacionit në hundë maces 1 vjeç e gjysmë.

Gjatë kontrolleve të kryera nga veterineri İbrahim Özmen, macja, struktura e hundës së cilës ishte e ngushtë, iu nënshtrua një operacioni të suksesshëm dhe rikuperoi shëndetin e saj.

“Kjo gjendje ishte për shkak të strukturës së ngushtë të hundës dhe ne i zgjeruam pasazhet e hundës me një operacion. Gjendja e saj është shumë e mirë, ka disa ënjtje dhe presim që të zvogëlohet. Nëse nuk do të ishte bërë ky operacion, ai pas një kohe do të kishte probleme me zemrën dhe qarkullimin, sepse merrte frymë shpesh dhe rëndë. Ndjeshmëria e saj ndaj infeksioneve të mushkërive do të rritej dhe ajo do të lodhej lehtë. Shpresojmë që cilësia e jetës do të jetë më e mirë që tani”, tha një veteriner./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale