Reshjet e mëdha të shiut zbulojnë demin antik

00:25 | 20 Mars 2021

Një figurinë prej bronzi e një demi që besohet të jetë së paku 2,500 vjet e vjetër është zbuluar në Greqi pas një shiu të madh pranë zonës antike të Olimpisë.

Shenjat e djegies në statujë sugjerojnë se mund të ketë qenë një nga mijëra oferta për perëndinë greke Zeus, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Zbulimi i figurës së vogël dhe të paprekur u bë nga arkeologët pranë një tempulli, tha ministria e kulturës në Greqi.

Statuja e vogël ka rënë në sy nga arkeologët pasi brirët kishin dalë në sipërfaqe të tokës pas një rrebeshi shiu.

Testimi fillestar ka treguar se idhulli i demit, i cili u gjet muajin e kaluar, daton nga periudha gjeometrike – rreth 1050BC në 700BC – e artit grek, tha ministria e kulturës të premten.

Kafshë të tilla si dema dhe kuaj besohet se janë adhuruar gjatë asaj periudhe për shkak të rëndësisë së tyre për mbijetesën njerëzore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara