Ndërron jetë mbretëresha e muzikës soul, Aretha Franklin

16:18 | 16 Gusht 2018

Aretha Franklin, ‘mbretëresha e soulit’ ka vdekur në moshën 76 vjeçare.

Këngëtarja legjendare u diagnostikua me kancer në 2010 dhe njoftoi vitin e shkuar se do të pensionohet nga muzika, transmeton portali arbresh.info.

Ajo është gruaja e parë që ka hyrë në hollin e famës së Rock & Rollit.

E njohur për hite sikur Respect dhe Think, ajo kishte më shumë se 20 hite në Amerikë gjatë karrierës rreth shtatë dekadëshe.

Ajo dha performancën e saj përfundimtare në nëntor në një gala në Nju Jork mbajtur në ndihmë të Fondacionit Elton John Aids.

E lindur në Memfis në një familje të këngëtarit / pianistit të ungjillit dhe një predikues i famshëm baptist, Franklin u mësua nga një moshë të hershme nga yjet e tillë të ungjillit si Mahalia Jackson dhe Clara Ward./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale