Çka po shihni në këtë fotografi?

12:18 | 16 Shtator 2021

Ky është imazh i vitaminës C, e marrë me dritë të polarizuar. Vitamina C është thelbësore për formimin e kolagjenit dhe shërimin e plagëve dhe mungesa e saj mund të çojë në skorbut.

Studimi i tij çoi në dhënien e çmimeve të mjekësisë dhe kimisë në 1937: i pari Albert von Szent-Györgyi, i lindur në këtë ditë, i cili së pari izoloi vitaminën, dhe i dyti Norman Haworth për përcaktimin e strukturës së tij molekulare. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara