Ismajli: Situata me COVID-19 në Gjilan është e menaxhueshme, apeloj për kujdes të shtuar

17:39 | 28 Gusht 2020

Komiteti Komunal i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, ka mbajtur mbledhjen ditore nën udhëheqjen e nënkryetarit, Arbër Ismajli.

Në takim është bërë vlerësimi i gjendjes së përgjithshme të përballjes me pandeminë, ku u theksua se pas rasteve të reja, për Komitetin është i njohur burimi i infeksionit, që vije kryesisht nga kryesisht familjare.

Nënkryetari Arbër Ismajli, ka deklaruar se situata është e menaxhueshme, por ka bërë apel tek qytetarët që të kenë kujdes të shtuar dhe të mos dalin jashtë shtëpive pa maska, ta mbajnë distancën sociale dhe ta mbajnë higjienën.

Gjendja e përgjithshme e përballjes me pandeminë COVID-19 në Gjilan është kjo: 818 raste pozitive në total, 612 të shëruar, 175 raste aktive, 48 të hospitalizuar, 31 të vdekur dhe 5 mostra në pritje të rezultateve./arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale