Covid-19 mund të dëmtojë enët e gjakut në tru

23:19 | 20 Janar 2021

Një studim i fundit, i botuar në England Journal of Medicine, ka gjetur se koronavirusi besohet se dëmetojë enët e vogla të gjakut të trurit.

Një analizë pas vdekjes zbuloi anomali në trurin e një mostre të vogël të pacientëve me Covid-19, duke sugjeruar inflamacion dhe dëmtime vaskulare të trurit të trurit dhe llambës së nuhatjes. Gjetjet shtojnë peshë të mëtejshme në hulumtimet e mëparshme në ndërlikimet neurologjike nga koronavirusi, sipas Anna Cervantes, MD. Dr. Cervantes është asistent profesor i neurologjisë në Universitetin e Bostonit, transmeton portal arbresh.info

Studimi përfshinte rezonancë magnetike me rezolucion të lartë dhe ekzaminim histopatologjik të 13 individëve me moshë mesatare 50 vjeç. Midis 10 pacientëve me ndryshime të trurit, studiuesit kryen studime të mëtejshme në 5 individë duke përdorur imazhe fluoreshente multiplex dhe ngjyrosje imuniteti kromogjen.

Ekipi zhvilloi histopatologji konvencionale në trurin e 18 individëve. Katërmbëdhjetë kishin një histori të sëmundjes kronike, përfshirë diabetin dhe hipertensionin, dhe 11 kishin vdekur papritur ose ishin gjetur të vdekur. Mikroskopia e rezonancës magnetike zbuloi hip-intensitete të pikësuara në nëntë subjekte, duke treguar dëmtim mikrovaskular dhe rrjedhje të fibrinogjenit. Histopatologjia duke përdorur imazhe fluoreshente tregoi të njëjtat karakteristika.

Dhjetë pacientë kishin enë të mbingarkuara të gjakut dhe rrjedhje të fibrinogjenit përreth, por vaskulaturë relativisht të paprekur.

Studiuesit kanë theksuar se janë në hapat e parë të këtij studimi, ndërsa kanë shtuar se informacionet mbi atë që po ndodh në një nivel patofiziologjik dhe mbi patologjinë janë shumë të dobishme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara