Covid-19 ka shkaktuar një pandemi të heshtur të depresionit dhe ankthit

23:22 | 15 Shkurt 2021

Pandemia globale është duke ardhur me një kosto shumë më të rëndë mendore sesa mund të imagjinohej.

Pandemia globale e koronavirusit ka marrë jetën e 2.4 milion njerëzve në të gjithë botën, me të paktën 108 milion infeksione aktive në të gjithë botën. Midis varianteve të reja mutacionale, pasigurisë përreth shpërndarjes së vaksinës, efektivitetit të vaksinës dhe ekonomive të prekura thellë, pa ndonjë fund të dukshëm, ekziston një tjetër pandemi që merr më pak vëmendje por nuk është më pak shkatërruese për shëndetin mendor: depresioni, transmeton portal arbresh.info

Sipas një studimi të gjerman të publikuar në Plos Onë, raportohet se një në tre të rritur janë viktima të depresionit dhe ankthit që lidhet me Covid-19.

Depresioni nuk ka kyrsyer as gratë, të rriturit e rinjë dhe individët e ngarkuar ekonomikisht.

Studimi raporton se distancimi shoqëror, izolimi, bllokimi dhe mungesa e një fundi të dukshëm të pandemisë po ndikojnë negativisht në shëndetin mendor të njerëzve, duke shkaktuar pagjumësi, ankth, stres dhe depresion.

Për fëmijët e vegjël, ekspozimi i zgjatur ndaj stresit mund të ndikojë seriozisht në zhvillimin e amigdalës dhe hipokampusit, përgjegjës për menaxhimin e emocioneve, të mësuarit dhe kujtesën, ndërsa gjithashtu e bën atë më të mundshëm që ata të vuajnë nga ndërlikime të shëndetit mendor kur të plaken.

Një sondazh tjetër gjerman, ka gejtur se në 5 fëmijë vuajnë nga ankthi i lidhur me pandeminë, duke arritur deri atje sa të ndjehet mënyra e tij në rrugën e dhimbjeve të kokës dhe stomakut. Sondazhi zbuloi se fëmijët me origjinë migrante ose me prejardhje më të varfër luftuan më shumë, pasi ata hanin më pak vakte të shëndetshme, rritnin kohën e ekranit ose duhej të merreshin me anëtarët e familjes së stresuar që luftuan më shumë në shtëpi.

Sipas mjekësisë, stresi dhe ankthi shkakton inflamacion, ul sistemin imunitar dhe rrit nivelet e kortizolit në trup, gjë që mund të shkaktojë shtim në peshë, puçrra, dobësi të muskujve, presion të lartë të gjakut dhe vështirësi në përqendrim.

Shkencëtarët ende nuk e kanë të qartë se pse të rriturit e moshës 35 vjeç ose nën duket se po përjetojnë barrën e dëmit mendor të Covid-19, megjithëse ata dyshojnë se kjo mund vijë nga kosumi I tyre i mediave.

Për shkak të izolimit, shumë njerëz kanë kaluar kohën para TV-së, ndërsa studimi thekson se konsumi i mediave në fakt ka rritur rrezikun e ankthit dhe depresionit.

Për të tjerët, kjo depresion mund të ketë implikime në jetën reale. Në një sondazh në internet të kryer nga Universiteti i Nju Jorkut, alkooli dhe përdorimi i drogës mes të rinjve thuhet se po rritet, pasi të rinjtë përdorin substancat si një mekanizëm përballimi.

Kjo valë në rritje e depresionit dhe ankthit nuk është aspak e kufizuar vetëm tek të rinjtë. Një grup shëndetësor paralajmëron se të moshuarit në të vërtetë janë më të rrezikuar, të ballafaquar me faktin se ata përbëjnë shumicën e vdekjeve të lidhura me Covid-19. Kjo është përkeqësuar më shumë te pleqtë që jetojnë vetëm, ose që janë izoluar nga më të dashurit e tyre.

Të ndikuar në mënyrë të barabartë janë punonjësit jetësorë të kujdesit shëndetësor në vijën e parë që luftojnë me virusin në spitalet e mbivlerësuara në botë. Përveç ndarjes së stresit të të gjithë të tjerëve, ata gjithashtu duhet të luftojnë me lodhjen, frikën e infektimit ose infektimin e të dashurve, vdekjen e kolegëve dhe duke u marrë me humbjen e pacientëve të tyre. Shoqëruar me ndërrime të gjata dhe paga të ulëta, kjo mund të jetë një recetë e shpejtë për ankthin dhe depresionin./TRT/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara