A mund të pini alkool pasi jeni vaksinuar kundër Covid-19?

08:04 | 6 Mars 2021

Ka shumë pyetje në lidhje me ato që duhet bërë para dhe pas vaksinimit kundër Covid-19 dhe disa nga udhëzimet e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) mund të jenë befasuese.

Për shembull, kjo agjenci rekomandon shmangien e ilaçeve kundër dhimbjes, ai ibuprofen dhe Tylenol, pasi mund të shfaqin efekte anësore, transmeton portal arbresh.info

Një ndër pyetjet që agjencia  është përgjigjur, është edhe nëse mund të pihet alkool pas vaksinimit dhe se si ndikon ajo në sistemin imunitar.

CDC ofron disa udhëzime për njerëzit të cilët janë vaksinuar rishtas, por përqendrohet më shumë në efektet e mundshme anësore, informacionin në lidhje me përbërësit dhe ato që dimë për imunitetin COVID-19 – pa përmendur pije alkoolike, shkruan Cosmopolitan.

Në SHBA janë të lejuara vaksinat Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson.

Qëllimi i vaksinave është që të forcojë sistemin imunitar dhe nëse ndodh që të infektoheni në të ardhmen, atëherë trupi juaj do të jetë më i fuqishëm në luftën kundër Covid-19.

Kërkimet për të dy vaksinat Moderna dhe Pfizer-BioNTech nuk kërkuan që pjesëmarrësit në provë të shmangin alkoolin dhe por nuk janë dhënë detaje më të hollësishme.

“Nuk ka asnjë provë që alkooli zvogëlon formimin e antitrupave”, thotë Richard Watkins, MD, një mjek i sëmundjeve infektive dhe një profesor i mjekësisë së brendshme në Mjekësinë Verilindore të Ohajos.

Sidoqoftë, ai rekomandon që të shikoni marrjen tuaj të alkoolit në ditët pas vaksinimit për një arsye tjetër. Disa njerëz mund të përjetojnë efekte anësore të ngjashme me gripin si ethe, të dridhura, lodhje dhe një dhimbje koke dhe “të jesh i dehur ose i varur do t’i bëjë gjërat më pak më të ndërlikuara”, thotë ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara