Zjarri në malin Vesuvius, gazetari i njohur akuzon Mafian

22:52 | 14 Korrik 2017

Gazetari dhe shkrimtari Roberto Saviano ka akuzuar mafien italiane që është shkaktare e zjarrit masiv në malin Vesuvius.

Zjarri i madh ka detyruar shumë turistë dhe vendas të largohen nga qyteti, transmeton portali arbresh.info

Përmes një video të postuar në Facebook, eksperti italian i mafias dhe gazetari Robert Saviano tha se “organizatat kriminale” janë fajtore për zjarrin masiv.

Ai pretendoi se zjarri ka filluar pas djegies së mbeturinave të paligjshme ose si një përpjekje për të bllokuar ndërtimet në atë zonë.

Sipas policisë dhe prokurorëve publikë, besohet se zjarri është shkaktuar nga dora e njeriut.

Një i dyshuar tashmë është arrestuar pasi u identifikuan në videon për mbikqyrje, raporton La Repubblica.

Flakët kanë shkatërruar disa  hektarë tokë, duke përfshirë Cratere degli Astroni, një krater vullkanik dhe rezervë natyrore./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara