Google ADS

Ushtarët izraelitë ngacmuan gratë palestineze dhe u vodhën paratë

18:49 | 23 Shtator 2018

Dy ushtarë izraelitë akuzohen për ngacmimin seksual të grave palestineze dhe vjedhjen e parave dhe sendeve personale nga palestinezët që kalojnë nëpër një pikë kontrolli në pjesën qendrore të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Gazeta ditore e Izraelit që transmetohet në gjuhën angleze, Haaretz, raportoi se të dyshuarit të cilët po shërbejnë në Korpusin e Policisë Ushtarake, kanë kryer ngacmimet e grave palestineze në pikën e kontrollit të Qalandiya pranë Ramallahut, në kundërshtim me urdhrat.

Gjatë bastisjeve, ushtarët i preknin gratë në mënyrë të papërshtatshme dhe kërkuan që të zhvendoseshin. Ata gjithashtu vodhën para nga gratë dhe burrat në pikat e kontrollit.

Një gjykatë ushtarake ka zgjatur paraburgimin e tyre për një javë dhe tha se veprimet e tyre ishin të motivuara nga racizmi.

Pika e kontrollit në Qalandiya është shpesh një pikë e nxehtë e tensionit ndërmjet ushtarëve izraelitë dhe palestinezëve, pasi është një nga kalimet kryesore në Bregun Perëndimor.

Palestinezët shpesh ankohen për të qenë të brutalizuar, të detyruar nga gjembat e gjedhëve dhe të marrë në pyetje ndërsa kalojnë nëpër pikat e kontrollit në rrugën e tyre për të punuar ose në shkollë.

Territoret e pushtuara kanë përjetuar tensione të reja që kur Presidenti i SHBA Donald Trump më 6 dhjetor 2017 njoftoi njohjen e Uashingtonit nga Jeruzalemi al-Kuds si kryeqytet i Izraelit dhe tha se SHBA do të lëvizin ambasadën e saj në qytet.

Vendimi dramatik shkaktoi demonstrata në territoret e okupuara palestineze dhe kudo në botë. Statusi i Jerusalemit al-Quds është çështja më e ashpër në konfliktin e gjatë Izraelit dhe Palestinez.

Palestinezët e shohin Jerusalemin Lindor të al-Quds si kryeqytetin e shtetit të tyre të ardhshëm.

Për më tepër, më shumë se 185 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite që nga fillimi i protestave anti-okupuese në Rripin e Gazës më 30 mars. Pothuajse 20,000 palestinezë gjithashtu kanë pësuar lëndime.

Përleshjet në Gaza arritën kulmin e tyre më 14 maj, në prag të përvjetorit të 70-të të Ditës së Katastrës, e cila përkoi këtë vit me zhvendosjen e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem të Jeruzalemit të pushtuar.

Më 13 qershor, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë, të sponsorizuar nga Turqia dhe Algjeria, duke dënuar Izraelin për vdekjen e civilëve palestinezë në Rripin e Gazës.

Rezoluta, e cila ishte paraqitur në emër të vendeve arabe dhe myslimane, mori një shumicë të fortë prej 120 votash në asamblenë prej 193 anëtarësh, me tetë vota kundër dhe 45 abstenime.

Ai i bëri thirrje Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres të bëjë propozime brenda 60 ditëve “mbi mënyrat dhe mjetet për sigurimin e sigurisë, mbrojtjes dhe mirëqenies së popullatës civile palestineze nën okupimin izraelit”, duke përfshirë “rekomandime në lidhje me një mekanizëm mbrojtës ndërkombëtar”.

Rezoluta gjithashtu bëri thirrje për “hapa të menjëhershëm drejt përfundimit të mbylljes dhe kufizimeve të vendosura nga Izraeli për lëvizjen dhe hyrjen në dhe jashtë Rripit të Gazës”.