Ukraina pret 15 milion doza Novavax nga korriku

14:25 | 22 Shkurt 2021

Ukraina ka rënë dakord të rrisë numrin e dozave të vaksinave COVID-19 me prodhuesin amerikan Novavax në 15 milion, tha të hënën Ministri i Shëndetësisë Maksym Stepanov.

Grupi i parë i vaksinave pritet të mbërrijë në Ukrainë duke filluar nga korriku, tha Stepanov në Facebook. Ukraina mbetet prapa shumicës së vendeve evropiane në sigurimin e vaksinave COVID-19 dhe ende nuk ka filluar vaksinimet masive, shkruan Reuters.

“Na është konfirmuar (nga prodhuesi Instituti i Serumit i Indisë) se është e mundur të sigurojmë edhe 5 milion doza shtesë të vaksinës … Sasia totale e vaksinave Novavax që ne presim në Ukrainë është 15 milion,” tha Stepanov.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha këtë muaj Ukraina kishte siguruar 12 milion doza vaksinash koronavirus të zhvilluara nga AstraZeneca dhe Novavax nga Instituti i Serumit, transmeton arbresh.info.

Stepanov, i cili vizitoi Indinë këtë fundjavë, tha të dielën se grupi i parë i 500,000 dozave të vaksinës AstraZeneca ishte rrugës për në Ukrainë. Zyrtarët e ministrisë së shëndetësisë thonë se dozat do të mbërrijnë “çdo ditë tani” por nuk kanë dhënë asnjë datë të saktë.

Ukraina, e cila ka regjistruar më shumë se 1.3 milion raste me koronavirus dhe 25,156 vdekje, tashmë ka rënë dakord për të blerë disa vaksina nga Kina dhe pret të marrë të paktën 8 milion doza nën programin global COVAX për vendet e varfëra.

Stepanov tha javën e kaluar se blerjet e vaksinave të koronavirusit të Kyiv po pengoheshin nga “sulmet e ndyra të informacionit” që kanë shkaktuar një hetim korrupsioni kundër ministrisë së tij.

Ai mohoi keqbërjen pasi agjencia anti-korrupsion NABU nisi një hetim këtë muaj në prokurimin e vaksinave të Kinës Sinovac përmes një importuesi ndërmjetës, Lekhim./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara