Ukraina njofton se një ushtar u vra dhe një tjetër u plagos rëndë, rriten tensionet me Rusinë

11:24 | 12 Prill 2021

Një ushtar u vra dhe një tjetër u plagos rëndë të dielën, në zjarr artilerie nga rebelët separatistë të mbështetur nga Rusia, bëri të ditur ushtria ukrainase.

Sa i përket sulmit të raportuar, Ukraina thotë se 27 ushtarë janë vrarë në lindje këtë vit, më shumë se gjysma e numrit të atyre që vdiqën në të gjithë vitin 2020, shkruan bbc transmeton portali arbresh.info

Sulmet janë intensifikuar në javët e fundit dhe Rusia ka dërguar trupa përgjatë kufirit me Ukrainën.

Rusia mohon pretendimet e perëndimit se ka dërguar trupa në Ukrainën lindore për të ndihmuar rebelët, por zyrtarët thonë se ushtria mund të ndërhyjë në rast se Ukraina përpiqet të rimarrë zonën me forcë. Vendosja e trupave ka ngritur shqetësime të mprehta në Perëndim. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara