Turqia shpëton 36 azilkërkues në Detin Egje

08:36 | 20 Shkurt 2021

Të paktën 36 azilkërkues u shpëtuan nga Garda Bregdetare Turke në brigjet e Dikili në provincën Izmirit të premtën.

Grupi i azilkërkuesve që udhëtonin me anije gome u shtynë përsëri në ujërat turke në Detin Egje nga autoritetet greke, shkruajnë mediat turke, transmeton portali arbresh.info

Duke vepruar në një informatë, një anije shpëtimi u dërgua në grup nga komanda e rojes bregdetare.

Azilkërkuesit u transferuan në zyrën provinciale të migracionit pasi arritën në breg.

Turqia ka qenë një pikë kyçe tranziti për azilkërkuesit që synojnë të kalojnë në Europë, me qëllim të fillimit të një jete të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi.

Turqia ka dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë për të shtyrë mbrapa azilkërkuesit, duke thënë se shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e migrantëve të pambrojtur, duke përfshirë gratë dhe fëmijët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara