Turkish Airlines njofton kur do të rifillojnë fluturimet

13:40 | 6 Maj 2020

Kompania ‘Turkish Airlines’ planifikon një rifillim gradual të fluturimeve nga qershori dhe do të duhen katër muaj për t’u rikthyer në funksionimin e plotë, tregoi një projekt-plan i parë nga Reuters, pasi ekonomia rihapet pas një ngadalësimi të rasteve të koronavirusit.

Turkish Airlines fluturoi në 126 vende përpara shpërthimit të koronavirusit, por u detyrua të mbyllte të gjitha fluturimet ndërkombëtare të pasagjerëve, do të fluturojë në vetëm 19 vende muajin tjetër, propozoi plani i datës prill, transmeton portali arbresh.info

Ajo planifikon të ndërtojë gradualisht numrin e destinacioneve për 99 vende në shtator, sipas planit, për të cilin kompania i tha Reuters mund të jetë subjekt i ndryshimit në përputhje me zhvillimet.

Kjo kompani kishte më shumë se 74 milionë pasagjerë vitin e kaluar, ka pezulluar fluturimet e pasagjerëve deri më 28 maj pasi kufijtë u mbyllën për të frenuar përhapjen e Covid-19.

Ai planifikon të rifillojë 60% të fluturimeve të brendshme në qershor, sipas planit. /arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale