Trump e quan Putinin burrë i mirë

09:38 | 29 Qershor 2019

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara dhe atij të Rusisë janë ulur për bisedime rreth një orë e gjysmë në Osaka të Japonisë.

Presidenti Trump ka përgëzuar takimin e tij të së premtes me homologun e tij rus në margjinat e samitit të G20 në Osaka, transmeton portali arbresh.info.

Sipas Presidentit të SHBA, takimi ishte “i shkëlqyeshëm”, duke shtuar se Presidenti Putin ishte “një burrë i këndshëm”.

“Ai është një burrë i mirë, mendoj. Ne kemi pasur një takim të shkëlqyeshëm”, tha Trump për Rossiya-24. “Dy vendet tona të mëdha, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, duhet të tregtojnë me njëri-tjetrin. Takimi i djeshëm ishte i madh, ai [Putin] është një njeri i jashtëzakonshëm”.

Japonia po pret një samit të G20 që filloi të premten në Osaka të Japonisë. Grupi i 20 (G20) është forumi vjetor për krerët dhe krerët e bankave qendrore të 19 shteteve dhe BE-së; u themelua në vitin 1999 si një forum për stabilitetin financiar, por agjenda e saj është zgjeruar për të përfshirë tema politike që nga ajo kohë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara