Teherani ka kontroll të plotë të Gjirit dhe Ngushticës së Hormuzit – Guards

11:41 | 27 Gusht 2018

Irani ka kontroll të plotë të Gjirit dhe Ngushticës së Hormuzit, ka thënë gjenerali Alireza Tangsiri, të hënën, sipas agjencisë së lajmeve Tasnim.

Zyrtarë të Tehranit e kanë kërcënuar më parë Ngushticën e Hormuzit se do të bllokoj një rrugë të madhe të transportit të naftës, në lidhje me sanksionet e Amerikes, kanë thënë Reuters përcjell arbresh.info

Tensionet në mes Iranit dhe Uashingtonit kanë janë tensionuar që nga tërheqja e presidentit Donald Trump nga marrëveshja e vitit 2015 mes Tehranit dhe fuqive botërore në Maj dhe rivendosjen e sanksioneve./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara