Sulm vetëvrasës me autobombë në Mogadishu, të paktën 7 të vdekur

14:15 | 25 Shtator 2021

Një sulmues vetëvrasës ka vrarë të paktën shtatë persona në kryeqytetin somalez, Mogadishu.

E gjithë ngjarja ka ndodhur në një udhëkryq pranë rezidencës presidenciale, tha zyrtari lokal Muawiya Moudi.

“Një veturë shpërtheu në një udhëkryq në qytet dhe vrau shtatë persona dhe plagosi tetë të tjerë”, tha Mudij, raporton trt.

Ende nuk dihet se kush është përgjegjës për sulmin, por grupi terrorist Al Shabab, i cili dëshiron të ndryshojë interpretimin e qeverisë për ligjin islam, shpesh qëndron pas veprimeve të tilla terroriste.

Një dëshmitar okular që ishte pranë sulmit thotë se ai pa shtatë vetura gjersa i gjithë kryqëzimi ishte i mbuluar me gjak.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara