Skocia bëhet shteti i parë që ofron produkte sanitare gratis

10:47 | 25 Nëntor 2020

Skocia është bërë vendi i parë në botë që ofron qasje gratis dhe universale në produktet e ciklit pas fushatës katër-vjeçare që ka ndryshuar diskursin publik sa i përket menstruacioneve.

Akti i Produkteve të Periodave, që kaloi unanimisht në fazën e fundit, do të vendosë detyrë ligjore ndaj autoriteteve lokale për t’i bërë produktet e periodave të qasshme për të gjithë ata që kanë nevojë, duke u mbështetur në punën e këshillave si North Ayrshire, i cili ka siguruar tamponë dhe peshqirë sanitarë falas në ndërtesat e tij publike që nga viti 2018, transmeton portali arbresh.info

Fushata – e mbështetur nga mbështetja në të gjithë vendin – u drejtua nga zëdhënësja shëndetësore e Laboratorit Skocez, Monica Lennon, e cila i tha Guardian se kjo ishte “një ditë krenare për Skocinë”.

Varfëria e periodave – lufta për të paguar për produktet bazë sanitare në baza mujore – është rritur gjatë pandemisë së koronavirusit, sipas bamirësive.

Hulumtimet e mëparshme nga grupi bazë Gratë për Pavarësi zbuluan se gati një në pesë gra kishin përjetuar varfëri të periudhës, e cila ka një ndikim të rëndësishëm në higjienën, shëndetin dhe mirëqenien e tyre. Gratë vlerësohet se shpenzojnë mesatarisht 13 funta në muaj për produkte të menstruacioneve dhe disa mijëra paund gjatë jetës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara