Shpërthimi i vullkanit në La Palma, autoritetet u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi

13:27 | 2 Tetor 2021

Autoritetet u thanë disa mijëra banorëve të La Palma të qëndrojnë në shtëpi për shkak të përkeqësimit të cilësisë së ajrit pasi vullkani në shpërthim në ishullin spanjoll derdhi lavë të nxehtë dhe re të dendura tymi të zi.

Shërbimet e urgjencës lëshuan një urdhër bllokimi të premten në mbrëmje për njerëzit në Los Llanos de Aridane dhe El Paso, dy nga qytetet më të prekura, transmeton arbresh.info

“Bllokimi i ri është si pasojë e kushteve meteorologjike … që parandalojnë shpërndarjen e gazeve dhe i mbajnë ato në nivele të ulëta të atmosferës,” thanë shërbimet e urgjencës në një deklaratë. Ata thanë se bllokimi do të prekte rreth 3,500 njerëz.

Të prekurve u është thënë të mbajnë dyert dhe dritaret e tyre të mbyllura dhe të shkëputin ngrohjen dhe ajrin e kondicionuar për të parandaluar hyrjen e ajrit të jashtëm.

Bllokimet ishin urdhëruar tashmë në zonat e San Borondon, Marina Alta, Marina Baja dhe La Condesa.

Rreth 6,000 njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre që kur vullkani Cumbre Vieja filloi të shpërthejë më 19 shtator.

Më shumë se 800 ndërtesa janë shkatërruar në ishullin, i cili ka një popullsi prej rreth 83,000 mijë njerëzish dhe është një nga arkipelagët që përbëjnë Ishujt Kanarie në Atlantik.

Të premten, lavë rrodhi nga një kanal i ri në vullkan, të cilin Instituti i Vullkanologjisë Kanarie e përshkroi si një “fokus të shpërthimit” të ri.

Vullkani po përjetonte “aktivitet intensiv”, tha Miguel Angel Morcuende, drejtor i komitetit të reagimit të Pevolca, në një konferencë shtypi të premten. Por ai gjithashtu e vendosi shpërthimin në kontekstin e ishullit më të gjerë.

“Më pak se 8% e ishullit është prekur nga vullkani. Pjesa tjetër po bën një jetë normale,” tha ai./reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara