Shpërthim bombe në Filipinet jugore

17:24 | 2 Shtator 2018

Një shpërthim bombe vrau një person dhe plagosi 15 të tjerë në një internet kafe në Filipinet jugore të dielën, në sulmin e dytë të tillë gjatë ditëve të fajësuara nga ushtria në militantët pro-islamik të Shtetit. Isulan, një qytet kryesisht i krishterë në ishullin jugor Mindanao, u vendos në bllokada për të kapur ata që qëndronin pas sulmit, u tha gazetarëve gjenerali brigadier Cirilito Sobejana, një komandant i divizionit të ushtrisë.

Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë, mirëpo “Ka shumë gjasa që të jenë Luftëtarët e Lirisë Islame Bangsamoro (BIFF),” tha komandanti.-përcjell arbresh.info

“Nuk ka asnjë grup tjetër që do të guxonte të kryejë bombardimet dhe nuk ka asnjë grup tjetër me interes për të bombarduar pa ndonjë arsye”.

BIFF u fajësua gjithashtu për një shpërthim të martën rreth 500 metra larg që vrau tre vetë dhe plagosi më shumë se 30.

Mindanao ka një pakicë të madhe muslimane. BIFF është një fraksion i shkëputur i një grupi separatist musliman i cili nënshkroi një marrëveshje paqeje të vitit 2014 me qeverinë për t’i dhënë fund 50 viteve të konfliktit që kishte vrarë 120,000 njerëz dhe zhvendosur 2 milionë në jug të Filipineve kryesisht me katolik./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale