SHBA-të, Japonia dhe Korea e Jugut kanë nisur një kërkim dy ditorë të aktivitetit të raketave

08:29 | 24 Tetor 2017

SHBA-të, Japonia dhe Korea e Jugut kanë nisur një kërkim dy ditorë të aktivitetit të raketave 

SHBA-të, korea e Jugut dhe Japonia janë bashkuar në një mision dy ditorë për gjurmimin dhe ndjekjen e aktivitetit raketor, transmeton arbresh.info.

Misioni ka nisur me qëllim që të parandalohet ndonjë sulm i mundshëm i sulmeve raketore nga Korea e Veriut.

Ky sistem është dizajnuar nga Lockheed Martin ësht i programuar t’i gjurmojë dhe t’i ndjekë dhe t’i shkatërrojë targetet armike të Koresë së Veriut.

Sistemi është i kontrolluar nga tre satelitë të ndryshëm.

Ky mision ka nisur si pasojë e tensionimit të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut dhe kërcënimeve të vazhdueshme mes dy vendeve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara