SHBA: Rusia ka lëshuar 10 deri në 12 raketa hipersonike që nga fillimi i luftës në Ukrainë

00:58 | 11 Maj 2022

Pentagoni beson se Rusia ka përdorur rreth 10 deri në 12 armë të saj hipersonike që nga fillimi i luftës në Ukrainë, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes.

Duke folur me gazetarët të martën, zyrtari tha se SHBA nuk ka “një numër të përsosur” të vendosjes së armës, transmeton portal arbresh.info

Rusia pretendon se raketa Kinzhal – e cila mund të godasë një objektiv deri në 2,000 km (1,240 milje) larg dhe mund të fluturojë më shpejt se 6,000 km/h – u lëshua për herë të parë në një objektiv në Ukrainë në mars.

Kohët e fundit, zyrtarët ukrainas kanë pohuar se me atë armë është qëlluar në Odesa gjatë fundjavës.

Zyrtari amerikan, megjithatë, tha se ai “nuk ka asgjë për të treguar” nëse ato janë përdorur kundër objektivave në qytet./bbc/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara