Google ADS

Qeveria zvicerane do të thjeshtojë aksesin në barna

11:23 | 2 Maj 2023

Për shkak të shqetësimeve për mungesën e disa ilaçeve në Zvicër, qeveria po ndërhyn.

Departamenti Federal i Çështjeve të Brendshme (FDHA) dëshiron të lehtësojë rimbursimin e ilaçeve të prodhuara në barnatore për të luftuar pengesat.

Ajo do të ndryshojë urgjentisht Urdhëresën për Shërbimet e Kujdesit Shëndetësor (KLV) dhe Listën e Produkteve Medicinale me Tarifa (ALT).

FDHA ka vendosur gjithashtu të rregullojë shpërblimin për shpërndarjen e pjesshme të produkteve medicinale në mungesë. Këto ndryshime synojnë të përmirësojnë furnizimin me barna në një situatë mungesash dhe të sigurojnë trajtimin e duhur të pacientëve. Ndryshimet do të hyjnë në fuqi më 1 maj.

“Ndryshimet në CLI dhe ALT plotësojnë masat e zbatuara tashmë për të forcuar sigurinë e furnizimit me barna”, tha FDHA.

“Nëse lind një mungesë për një produkt medicinal në listën e specialitetit (SL), farmacitë mund të paguajnë sigurimin e detyrueshëm shëndetësor për përgatitjet e bëra nga një produkt medicinal në SL ose përbërësin e tij aktiv.”

Siç ka raportuar The Local, dhjetëra medikamente ose kanë qenë në mungesë ose mungojnë nga farmacitë zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Mungesa ka prekur barnat që mund të blihen me dhe pa recetë të mjekut, si dhe ato që përdoren vetëm në mjedise spitalore për të menaxhuar dhimbjen.

Ndër medikamentet që janë të vështira për t’u gjetur tani janë ilaçet kundër dhimbjes Paracetamol; ilaç anti-inflamator, me bazë aspirinë Aspegic; antibiotik Amoxicillin; Stilolapsa adrenaline vetë-injektuese Epipen që përdoren në rastet e reaksioneve të rënda alergjike; ilaç kundër ankthit Temesta; si dhe shurupet për kollën e fëmijëve.

Alarmi për stërvitjen e ushtrisë

Nga 1 maji deri më 9 maj, ushtria zvicerane do të kryejë një stërvitje “në shkallë të gjerë” në Zvicrën frëngjisht-folëse, kështu që mos u shqetësoni nëse shihni tanke dhe pajisje të tjera ushtarake në atë rajon – dhe gjithçka është për një kauzë të mirë. .

“Kjo stërvitje do të gjenerojë lëvizje të formacioneve të motorizuara, fluturime me helikopterë, si dhe lëvizje në liqenin e Gjenevës dhe Neuchâtel”, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

“Megjithatë, shqetësimet do të reduktohen në minimumin e rreptë të nevojshëm për zhvillimin e stërvitjes.”

Deputetët mblidhen në seancë të jashtëzakonshme

Nga data 2 deri më 4 maj, Këshilli Kombëtar, dhoma e ulët e parlamentit, do të mblidhet për të diskutuar disa çështje për të cilat deputetët nuk kanë mundur t’i debatojnë gjatë seancës së rregullt të pranverës.

Midis tyre, deputetët do të diskutojnë se si të zhvillohet më mirë ekonomia rrethore në Zvicër – parimi që përfshin ndarjen, ripërdorimin, riparimin dhe riciklimin e materialeve dhe produkteve ekzistuese për aq kohë sa të jetë e mundur, në vend që të hidhet jashtë për të blerë të reja. Një tjetër temë për t’u folur është çminimi i ish-deposë së municioneve në Mitholz, në Alpet Bernese.

Pas shpërthimit në vitin 2018, banorëve iu tha se do të duhej të largoheshin nga fshati në vitin 2025, në mënyrë që lënda shpërthyese të mund të hiqej në mënyrë të sigurt, përcjell tutje albinfo.ch.

Landesgemainde

Kjo ngjarje e 7 majit është një shembull i përsosur i demokracisë bazë dhe folklorit zviceran: qytetarët dynden në një shesh të qytetit për të votuar për një sërë çështjesh duke ngritur dorën në një asamble të hapur.

Kjo traditë shekullore praktikohet ende në dy kantone: Appenzell Innerrhoden, ku është planifikuar për 30 prill, si dhe Glarus, që do të mbahet më 7 maj.

Dita e Ngjitjes

E enjtja, më 18 maj, do të shënojë Ditën e Ngjitjes në qiell, e cila është një festë publike kombëtare në Zvicër.

Ndërsa e nesërmja, e premtja më 19, nuk është festë publike – domethënë, dyqanet dhe shumica e bizneseve të tjera funksionojnë si zakonisht – shkollat dhe disa zyra qëndrojnë të mbyllura deri të hënën.

Me të hënën

Pas Ngjitjes është e hëna e bardhë, një kremtim fetar i quajtur gjithashtu Rrëshajë, që zhvillohet më 28 maj.

Është festë kombëtare, me përjashtim të kantoneve Neuchâtel, Soloturn, Valais dhe Zug.

Gjithashtu në maj: mbyllen qendrat e mbetura të skive zvicerane

Ndërsa shumica e vendpushimeve janë mbyllur tashmë, disa, të vendosura në lartësi të mëdha, mbeten funksionale. Sidoqoftë, ata do t’i përfundojnë zyrtarisht sezonet e tyre të skive në maj:

1 maj: Gemsstock – Andermatt

7 maj: Titlis – Engelberg; Diavolezza/Lagalb; Glacier 3000 – Les Diablerets; Engstligenalp – Adelboden

14 maj: Trans-Montana.

Shpërndaje në rrjete sociale