Presidenti i Egjiptit emëron gruan e parë të krishterë si guvernatorë

08:49 | 31 Gusht 2018

Presidenti i Egjiptit Abdel-Fatah el-Sisi zgjodhi disa guvernatorë të rinj provincialë të enjten, duke përfshirë edhe gruan e krishterë koptise të parë për të mbajtur një qëndrim të tillë.

Manal Awad Mikhail u emërua guvernatore e provincës Damietta, raporton AP përcjell arbresh.info

Ajo ishte më parë një zëvendëse e guvernatorit të Gizës.

Riorganizimi përfshinte guvernatorë të rinj për Kajro, Giza, Luxor, Asuan dhe Sinai Verior.

Egjipti kishte caktuar guvernatorin e parë femër në provincën e Beheira në një riorganizim vitin e kaluar.

Guvernatori i Beheira ishte ndryshuar në riorganizimin e së enjtes. Të krishterët, të cilët përbëjnë rreth 10 përqind të popullsisë me 100 milionë banorë me shumicë myslimane të Egjiptit, kanë kohë që janë ankuar për diskriminim dhe nën-përfaqësim në pozitat e larta qeveritare.

Të krishterët mbështetën presidentin e përgjithshëm të kthyer Sisi, i cili udhëhoqi rrëzimin e paraardhësit të tij islamik./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara