Presidenti amerikan arrin në Londër për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II

07:52 | 18 Shtator 2022

Presidenti i ShBA-ve, Joe Biden ka udhëuar për në Londër para se të mbahet varrimi i Mbretëreshës Elizabeth II, të hënën.

Biden është në mesin e rreth 500 liderëve të shteteve dhe personaliteteve të huaja që shkuan në Londër, një tubim i tillë i liderëve botërorë nuk është parë për dekada me radhë, raporton bbc.

Kryeministrat e Kanadasë, Australisë dhe Zelandës së Re janë tashmë në Mbretërinë e Bashkuar.

Disa polemika janë ngritur se i ftuar për varrimin e mbretëreshës është edhe Princi i Kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman.

Presidenti francez Emmanuel Macron, kryeministri irlandez Micheal Martin, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe presidenti italian Sergio Mattarella janë ndër liderët e tjerë botërorë që pritet të marrin pjesë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale