Përfshihet nga zjarri ndërtesa e prodhuesit më të madh të vaksinave në botë

13:41 | 21 Janar 2021

Ka shpërthyer zjarri në ndërtesën që është duke u ndërtuar në Institutin Serum të Indisë, prodhuesi më i madh në botë i vaksinave, duke ndikuar ndoshta në zgjerimin e saj të ardhshëm të prodhimit të vaksinave COVID-19.

Zjarrfikësit po shuanin flakët, tha zyra e zjarrfikësve në qytetin Pune në shtetin jugor të Maharashtra. Shkaku i zjarrit dhe shkalla e dëmit nuk ishin të qarta menjëherë, transmeton portali arbresh.info

“Ne kemi shpëtuar tre persona dhe nuk ka viktima,” tha zyrtari i zjarrit Prashant Ranpise, i cili ishte duke mbikëqyrur operacionet e shpëtimit.

Kompania tha se zjarri ishte i kufizuar në një strukturë të re që po ndërton për të rritur prodhimin e vaksinave COVID-19 dhe për të siguruar që është më mirë i përgatitur për pandemitë e ardhshme.

Ai tha se zjarri nuk preku objektet ekzistuese që bëjnë vaksinat COVID-19 ose një rezervë prej rreth 50 milion doza.

“Deri më tani gjëja më e rëndësishme është që nuk ka humbur jetë ose lëndime të mëdha për shkak të zjarrit, pavarësisht se disa kate janë shkatërruar,” tha CEO i kompanisë Adar Poonawalla.

Imazhet treguan shtëllunga të mëdha tymi që dilnin nga ndërtesa ndërsa zjarrfikësit punuan për të shuar zjarrin. Dhjetëra punëtorë të ndërmarrjeve me kostume laboratori u larguan nga kompleksi.

Instituti Serum i Indisë është prodhuesi më i madh i vaksinave në botë dhe është kontraktuar për të prodhuar një miliard doza të vaksinës AstraZeneca / Universiteti Oxford./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara