OSBE kritikon ‘pretendimet e pabaza’ të Trump për mashtrim zgjedhor në SHBA

23:06 | 5 Nëntor 2020

Misioni vëzhgues ndërkombëtar i zgjedhjeve në SHBA. ka arritur në përfundimin se nuk kishte prova të mashtrimit të zgjedhjeve dhe votimi presidencial i së martës ishte “konkurrues dhe i menaxhuar mirë”, përkundër “sfidave logjistike” si rezultat i pandemisë COVID-19.

Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) vuri në dukje deklaratat e bëra nga presidenti Donald Trump rreth mangësive brenda sistemit zgjedhor të vendit ishin besimi i pabazë dhe i gërryer në demokraci, transmeton portali arbresh.info

“Pretendimet e pabazuara për mangësi sistematike, veçanërisht nga presidenti në detyrë, përfshirë natën e zgjedhjeve, dëmtojnë besimin e publikut në institucionet demokratike”, Michael Georg Link, udhëheqësi dhe koordinatori special i misionit vëzhgues afatshkurtër të OSBE, tha në një deklaratë të mërkurën.

LEXO DHE: Hidhet poshtë padia e Trump për të ndaluar numërimin e votave në Miçigan

Trump ka pretenduar në mënyrë të përsëritur pa prova se sistemi zgjedhor amerikan është i prekshëm nga mashtrimi i votuesve.

“Askush – asnjë politikan, asnjë zyrtar i zgjedhur – nuk duhet të kufizojë të drejtën e njerëzve për të votuar”, shtoi Link.

“Vjen pas një fushate kaq dinamike, duke u siguruar që çdo votë të numërohet është një detyrim themelor për të gjitha degët e qeverisë”, tha Link, duke iu referuar kampit të fushatës Trump duke paditur për të ndaluar procesin e numërimit të votave në shtetet vendimtare të Miçigan dhe Pensilvania.

Misioni i OSBE-së, i cili dërgoi 102 përfaqësues nga 39 vende, tani do të mbetet në SHBA derisa të numërohen të gjitha votat./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara