OBSH e shqetësuar për përhapjen e variantit Delta në Lindjen e Mesme dhe Magreb

11:21 | 30 Korrik 2021

Varianti SARS-CoV-2 Delta ka shkaktuar një rritje të infeksioneve në 15 vende në Magreb, Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Azi, të cilat po përballen me “valën e katërt” të pandemisë, duke pasur parasysh që një pjesë e madhe e popullsisë së tyre nuk ka janë vaksinuar, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Varianti Delta, i identifikuar për herë të parë në Indi, është përhapur në 15 nga 21 vendet e rajonit, të cilin OBSH e quan “Mesdheu Lindor”.

“Përhapja e variantit Delta ka shkaktuar rritje të incidenteve dhe vdekjeve nga Covid-19” ,tha OBSH në një deklaratë.

“Shumica e rasteve të reja dhe shtrimeve në spital përfshijnë njerëz të pavaksinuar. Ne po përjetojmë valën e katërt të Covid-19 në këtë rajon sot,” tha Ahmed al-Madari, kreu i rajonit të OBSH-së në “Mesdheu Lindor”.

Brenda një muaji incidentet u rritën me 55% dhe vdekjet me 15%. Çdo javë regjistrohen më shumë se 310,000 infeksione dhe 3,500 vdekje në këtë zonë. Mungojnë bombolat e oksigjenit në njësitë e kujdesit intensiv.

OBSH -ja është e shqetësuar se varianti Delta do të bëhet “lloji dominues” në këtë rajon, ku vetëm 5.5% e popullsisë është vaksinuar plotësisht.

Sipas një studimi të botuar së fundmi në revistën shkencore Virological, ngarkesa virale në testet e para të pacientëve të infektuar me variantin Delta ishte 1000 herë më e lartë se ajo e vërejtur në pacientët me valën e parë të virusit në vitin 2020.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara