Niger, burra të armatosur sulmojnë karavanin e pasagjerëve dhe vrasin 58 persona

22:05 | 16 Mars 2021

Burra të armatosur në Nigerinë jugperëndimore vranë të paktën 58 njerëz kur përgjuan një autokolonë që kthehej nga një treg javor dhe sulmuan një fshat afër, tha qeveria.

Sulmet të hënën ndodhën në rajonin Tillabery, i cili është afër kufirit me Mali dhe Burkina Faso dhe ka parë sulme gjithnjë e më vdekjeprurëse nga militantë islamikë aktivë në të gjithë rajonin me lidhje me Shtetin Islamik dhe al Kaidën, transmeton arbresh.info

Militantët e dyshuar vranë të paktën 100 civilë më 2 Janar në bastisjet në dy fshatra në Tillabery, një nga episodet më vdekjeprurëse në historinë e fundit të vendit.

Sulmuesit këtë herë kapën katër automjete që transportonin pasagjerë nga një treg javor në fshatrat Chinagoder dhe Darey Dey, tha qeveria në një deklaratë të martën.

“Këta individë më pas paturpësisht dhe mizorisht vazhduan për të kryer ekzekutime të synuara të udhëtarëve,” tha ajo. “Në fshatin Darey Dey, ata vranë njerëz dhe dogjën hambaret.”

Dhuna është pjesë e një krize më të gjerë sigurie në rajonin Sahel të Afrikës Perëndimore. Shumë nga sulmet e militantëve janë përqendruar aty ku takohen kufijtë e Niger, Mali dhe Burkina Faso, një zonë që një task forcë anti-militante franceze me 5,000 trupa ka shënjestruar rëndë.

Niger dhe fqinjët kanë përjetuar gjithashtu vrasje të ashpra midis bashkësive etnike rivale, të nxitura nga dhuna militante dhe konkurrenca për burime të pakta./Retuers/arbresh.info/